Adwokat do spraw rozwodowych w Krakowie: Profesjonalna pomoc prawna

Dobra znajomość odpowiednich przepisów prawnych nie wystarczy, aby przejść przez rozwód z pewnością, że na końcu wygra się całą sprawę. Potrzebny jest wówczas prawnik z odpowiednim doświadczeniem. Jak wybrać właściwego adwokata, który pomoże załatwić wszystkie formalności związane z rozwodem?

Wiek prawnika i renoma kancelarii

Zacznijmy od tego, że wybranie prawnika, który poprowadzi sprawę rozwodową w zasadzie jest koniecznością w sytuacjach, gdy jeden z małżonków już wynajął swojego adwokata. W takim przypadku raczej pewne jest, że na sali sądowej nie będzie miło, a szykowane postępowanie dowodowe może okazać się ciężkim orzechem do zgryzienia.

Jeśli wiesz, że Twój obecny małżonek korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika, tym bardziej powinieneś zaopatrzyć się w pomoc prawnika. Jak jednak dokonać wyboru właściwej osoby w czasach, w których mamy ogromną liczbę adwokatów?

Głównym czynnikiem, który powinien skłonić Cię do wyboru danego prawnika powinno być jego doświadczenie. Nie można mylić go jednak z wiekiem potencjalnego pełnomocnika.

Nie zawsze starszy adwokat gwarantuje, że sprawa zostanie poprowadzona bez większych problemów. Trzeba pamiętać bowiem, że polskie prawo zmienia się dosyć często, dotyczy to także spraw rozwodowych i ogólnie rozumianej procedury cywilnej. W związku z powyższym, wymagane jest aby prawnik na bieżąco aktualizował swoją wiedzę.

Jak sprawdzić doświadczenie potencjalnego kandydata na pełnomocnika?

Przede wszystkim zbadajmy, czy dana osoba specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa (w tym przypadku chodzi oczywiście o prawo rodzinne, ze szczególnym uwzględnieniem spraw rozwodowych).

Specjalizacja daje gwarancję klientom, że dana osoba rzeczywiście zna się na swojej pracy i ma dużą wiedzę z konkretnego zakresu spraw. Specjalista z jednej branży daje w zasadzie gwarancję, że jest mocno zakorzeniony w praktyce i będzie bardzo dobrze zorientowany w zakresie zmian prawnych i samodokształcania się w konkretnej dziedzinie prawnej. Tak prawnik będzie po prostu lepiej spełniał swoje zadania, niż osoba, która zna się na każdym aspekcie prawa.

W dzisiejszych czasach równie ważna, co specjalizacja pozostaje także ocena innych osób. Im większa liczba pozytywnych komentarzy wystawionych danemu prawnikowi, tym większa szansa, że zna się on na swojej pracy i jest skuteczny w działaniu.

Wynagrodzenie prawnika nie powinno decydować

Wiele osób decydując się na wybór adwokata rozwodowego poświęca swój czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie – ile kosztuje rozwód. Głównym czynnikiem staje się więc cena, która tak naprawdę powinna być brana pod uwagę na ostatnim miejscu.

Oczywiście nikt nie chce wydać milionów na rozwód, jednak jeśli w perspektywie sprawa może zostać przegrana, to chyba lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na profesjonalnego prawnika, niż na przyszłe alimenty lub stracić dużą część wspólnego majątku.

Ceny usług prawniczych są bardzo zróżnicowane, wiele zależy w tej kwestii nie tylko od siedziby kancelarii, jej renomy, doświadczenia danego prawnika, ale także od zawiłości danej sprawy, żądań małżonków i potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą pojawić się na sali sądowej.

Nie znajdziemy więc cennika, który jednoznacznie wskaże ile trzeba zapłacić za usługi adwokata, które będą wykonywane w sprawie rozwodowej. W tym przypadku niezbędna staje się wizyta w kancelarii i szczera rozmowa z prawnikiem, który obiektywnie oceni całą sytuację i doradzi jak najlepiej byłoby poprowadzić całą sprawę. Potencjalny pełnomocnik zaproponuje swoją cenę i pozostawi klientowi czas do namysłu i podjęcia decyzji.

Niezależnie od tego, cena nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego prawnika. Znacznie lepszymi kryteriami są wymienione wcześniej renoma, doświadczenie oraz specjalizacja w prawie rodzinnym.

Wsparcie na każdym etapie sprawy rozwodowej

Dobry adwokat nie tylko będzie wiedział jak prawidłowo poprowadzić daną sprawę, ale także wesprze swojego klienta. Sprawy rozwodowe są jednymi z najmniej przyjemnych, nic więc dziwnego, że małżonkowie potrzebują nie tylko typowo merytorycznej pomocy ze strony prawnika, ale także i jego dobrego słowa oraz zrozumienia.

Dobry pełnomocnik zadba nie tylko o profesjonalną znajomość przepisów, ale także i o dobre informowanie swojego klienta na każdy etapie sprawy. Konieczny jest więc dobry kontakt ze stroną – jeśli widzimy, że prawnik jest mało zaangażowany, ciągle przekłada spotkania, nie wyjaśnia wszystkich rzeczy i bardziej zależy mu na zarabianiu pieniędzy, niż na kliencie, lepiej zmienić pełnomocnika i poszukać kogoś innego.

Adwokat powinien być nie tylko profesjonalistą, ale także człowiekiem pełnym zrozumienia wobec sytuacji drugiej osoby. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób, w jaki prawnik przekazuje wiedzę swojemu klientowi – jeśli robi to w przystępny i spokojny sposób, możemy być pewni, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Rola adwokata w przygotowaniu do procesu rozwodowego

Kluczowym elementem w każdej sprawie rozwodowej jest odpowiednie przygotowanie dokumentacji oraz zgromadzenie wszystkich niezbędnych dowodów. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym pomoże zrozumieć, jakie dokumenty są wymagane oraz jakie mogą być potrzebne w dalszej części procesu. Niezbędne są nie tylko akta małżeństwa czy ewentualne umowy majątkowe, ale także dowody świadczące o sytuacji finansowej obu stron, interakcjach z dziećmi, a w pewnych przypadkach także dokumenty dotyczące przemocy domowej czy innych ważnych aspektów.

Oprócz przygotowania dokumentacji, ważne jest też zebranie świadków, którzy mogą potwierdzić naszą wersję wydarzeń lub stanu rzeczy. Odpowiedni prawnik nie tylko poprowadzi nas przez te kroki, ale również pomoże zrozumieć skomplikowane aspekty prawne związane z procesem rozwodowym i przygotować się do ewentualnych zaskakujących zwrotów akcji w sądzie. Dobrze przygotowana dokumentacja może stanowić klucz do sukcesu w trudnych i skomplikowanych sprawach rozwodowych.

Który adwokat do spraw rozwodowych jest skuteczny?

Jakiego adwokata najlepiej wybrać decydując się na rozwód? Takiego, który może pochwalić się nie tylko dużą ilością przeprowadzonych spraw rozwodowych, ale i ich różnorodnością. Ważna będzie również atmosfera panująca w kancelarii i uprzejmość potencjalnego pełnomocnika.

Na zakończenia warto przypomnieć jeszcze, że żaden adwokat nie może zagwarantować 100% sukcesu w żadnej sprawie. Wybierając profesjonalnego prawnika nie możesz dać się przekonać pustymi obietnicami. Może się bowiem zdarzyć, że osoba którą spotkamy w którejś z kancelarii, będzie nas zapewniała o powodzeniu naszego procesu i wygranej. Jednak w rzeczywistości jest niestety tak, że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do powodzenia naszego procesu.

Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Art. 87 §1 KPC
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej doświadczonego adwokata rozwodowego to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią w Krakowie - adw. Michał Słomka - tel. 784 425 405 lub [email protected], adw. Edyta Kwiecień - tel. 789 235 660 lub [email protected].